Menu

Burun Estetiği

Burun Estetiği, Estetik cerrahi uygulamaları içinde belki de en konuşulanı. Çünkü burun yüzün tam ortasında ve iletişim üçgeninin merkezinde. Üstelik kişinin karakteristik görünümünün de ana öğesi. Burunda yapılan küçük değişiklikler bile kişinin yüz görünümünü tamamen değiştirebilmekte. Ameliyat öncesi değerlendirmenin tam ve doğru yapılması, hastanın istek ve şikayetlerinin iyi analiz edilmesi, mümkünse bilgisayar ortamında simülasyon yapılarak ameliyat sonrası görünüm hakkında görüş edinilmesi, başarı ve tatmin açısından gerekmekte.  Burun Estetiği konusunda deneyimli, özenli, güvenebileceğiniz ve rahat iletişim kurabileceğiniz  bir Estetik Cerrahla yola başlamak belki de sonuç için en önemli adım.

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatlarını, burnu şekillendirmek ya da hava yolunu açmak için yapıyorum. Burunlarının şeklinden ve büyüklüğünden memnun olmayan kişilerin ameliyat sonrası görünümlerinde ve nefes almalarında iyi yönde gelişmeler oluyor. Kemik, kıkırdak ve cilt yapısına göre değişik ameliyat yöntemleri uyguluyorum. Burundaki düzensizlik ve şekil bozukluklarını düzeltmek için, bazen kemik ya da kıkırdak yapılardan doku çıkarabildiğim gibi, hiç doku çıkarmadan, şekilledirme ya da yeniden düzenleme yapabiliyorum.

 

Cerrahi için Nedenler

Burun şeklinin bozuk olması, büyüklüğünün hoşa gitmemesi, burnun kemerli bir yapıya sahip olması ya da burun açısının uygun olmaması gibi başlıca kozmetik ve estetik nedenlerle Estetik Burun Ameliyatı yapılabildiği gibi, nefes alamama sorunu nedeniyle de Fonksiyonel Burun Cerrahisi yapılabilinir. Burundaki şekil bozuklukları doğal, doğumsal ya da gelişimsel nedenlerle de olabilir;  yüze alınan bir darbe, düşme ya da kaza sonucu da olabilir. Nedenlere göre ameliyat yöntemi ve hedefler belirlenir. Genel sağlık durumu elverişli olan çoğu yaş grubuna bu ameliyat uygulanabilir. Ancak henüz gelişme çağındaki çocuk ve ergenlerde ve yaşlılarda iyi bir değerlendirme yapılmalı ve dikkatli karar verilmelidir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi genel sağlığınızı belirlemek için tıbbi bir değerlendirme ve muayene yapıyorum. Ameliyat olacak kişinin burnu ve burnunun yüzdeki diğer yapılarla olan ilişkisi ayrıntılı şekilde muayene ediyor, kişi ile değerlendiriyor ve tartışıyorum. Varsa beklenti ve isteklerini dinliyor ve anlamaya çalışıyorum. Ayna, dijital görüntülemeler ve özel bilgisayar programları ile ameliyat sonrası görünüm konusunda çalışmalar yapıyorum. Bu sayede ameliyat olacak kişi ile birlikte ortak bir payda yakalamaya çalışıyorum. Kişi ile doktor birlikte karar aldığında ameliyat sonucunun daha memnuniyet vereceğine inanıyorum ve bunu tecrübe ediyorum. Ameliyat olacak kişilerin getirdiği fotoğrafları, gazete haberlerini ve video görüntülerini önemsiyorum. Onlardan kişinin beklentilerini ve isteklerini anlamaya çalışıyorum. En önemlisi ben hastamı dinliyorum.

Ameliyat öncesi bazı durumlarda, ilaç başlayabiliyorum ya da ameliyatı olumsuz yönde etkileyecek ilaçları kesebiliyorum. Ameliyat öncesinde ve sonrasında anestezi uzmanı ile yakın temasta bulunuyorum.

Cerrahi Yöntem

Burun ameliyatlarını genellikle, genel anestezi altında yapıyorum. Bu sayede hasta ameliyat sırasında ağrı, acı hissetmiyor. Lokal anestezi ile yaptığım ameliyatlar da oluyor. Eğer burunda aşırı bir şekil bozukluğu ya da gelişimsel kusur yoksa, ameliyatı Kapalı Teknik ile burun içi kesilerden yapıyorum. Bu ameliyatta kesiler burun içinde kalıyor. Burun daha çabuk iyileşiyor. Ancak burundaki yamukluk fazla ise, burun içi yapılarda çok fazla dağınıklık varsa ve burun şeklinde anlamlı değişiklik yapmayı planlamışsak, “Açık Teknik Burun Ameliyatını” tercih ediyorum. Açık Teknikte burun içi kesilere ek olarak burun altından da bir kesi yapılır. Burada bir iz kalır ancak kesi izi zamanla daha belirsiz hale gelir.
Ameliyat sonrası, burun şeklini erken dönemde korumak için ısıyla şekillendirilen özel bir plastik madde ( thermoplastic splint ) ya da alüminyum atel kullanıyorum. Burun içine, eğer kanama çok olmamışsa ya da hava yoluna müdahale etmemişsem tampon koymamayı tercih ediyorum. Böylelikle hasta ameliyat sonrası nefes alabiliyor. Ancak hava yoluna ya da “Burun Septumu” denilen burun orta bölmesine müdahalede bulunmuşsam silikon tampon ya da eriyen tampon koyuyorum. Silikon tamponun hava kanalları olmasından dolayı hastalar ameliyat sonrası nefes alabiliyor. Kaygan yapısı ve dokulara yapışmaması nedeniyle kolayca alınabiliyor. Eriyen Tamponlar ise, herhangi bir tampon alma olayı söz konusu olmadığı için hastalara sempatik geliyor. Ancak bu tamponla ilk bir iki gün nefes almak mümkün olmuyor. Tampon eridikçe nefes almak olası hale geliyor. Ameliyat öncesi ve ameliyat sırasında yapılan özel uygulamalarla şişlik ve morlukların daha az olmasını hedefliyorum. Ameliyat sonrası soğuk uygulama ve kremlerle önlemlerimiz devam ediyor.

Zaman zaman yüz profilinin daha da iyi olması için çene ucuna yönelik operasyonları da hastalarıma öneriyorum. Burun ameliyatı ile aynı anda yapılabilen bu operasyonlar ile profil daha doğal hale geliyor.

Herkese aynı operasyon yöntemini uygulamayı uygun bulmuyorum. Aynı model elbisenin herkese yakışmayacağı gibi, tek bir yöntemle tüm hastaları tedavi etmek mümkün değil. Ancak ne olursa olsun burun yapılarına gerektiği kadar ve mümkün olduğunca az müdahalede bulunmaya çalışıyorum.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası yaklaşık iki hafta içinde hastalar belirgin şekilde iyileşir. Ancak yavaşlayarak da olsa iyileşme bir seneye kadar sürecektir. Eğer burun üstüne destek koymuşsak bir hafta bu desteği almıyoruz. Eğer burun içine destek koymuşsak onları da bir hafta kadar tutuyoruz. Burun operasyonlarından sonra şişlik morluk olabilse de kısa sürede geçer. Operasyon sonrası soğuk uygulamalar ve koruyucu kremler bu süreyi kısaltmaktadır. Buruna ne kadar az işlem yapılmışsa ve ne kadar hassas çalışılmışsa, iyileşme o kadar hızlı olacaktır.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir