Menu

Dövme Çıkarma

Dövmenin Ertesi Gün Hapı Yoktur !

Dövme kendini ifade etmenin pek çok yolundan bir tanesi. İnsanoğlu olarak taş devrinden beri yaklaşık 12000 yıldır bedenlerimizi çeşitli dövmelerle dekore ediyoruz. Tıp dilinde buna “Tatuaj” diyoruz.  Kabul gören kültürler olduğu gibi, dövmeyi günah sayan toplumlar da var. Literatür bilgilerine göre, dövme yaptıranların sayısı yıldan yıla artış gösteriyor. Meşhur bir lazer firmasının yaptığı araştırmaya göre Amerika’daki erkeklerinin %9-11’inde dövme var ve her yıl, 50.000 ila 150.000 arasında kadının ilk defa dövme yaptırdığı varsayılıyor. Ülkemiz için ne yazık ki böyle rakamlar mevcut değil. Ancak ülkemizde de dövme yaptıranların sayısının arttığına şahit oluyoruz. Yine bilimsel araştırmalara göre, ergenlikte ya da genç yaşlarda yaptırılan dövmeler, kırklı yaşlardan sonra insanların yarısından fazlasını rahatsız etmeye başlıyor ve insanlar dövmelerinden kurtulmanın çarelerini arıyorlar.

Dövme nasıl yapılır?

Dövme, özel boyaların ya da mürekkeplerin derinin “Dermis” denilen orta tabakasına bir taşıyıcı ile verilmesi yoluyla yapılır. ( Resim 1). Derinin bu orta tabakasında kan damarı azdır ve bu damarların çapları boya zerreciklerini taşıyamayacak derecede incedir. Bu tabaka, eğer ciltte bir hastalık yoksa, su ile temas etmez. Dolayısıyla verilen boya derinin orta tabakasında emilmeden kalır. Orta tabaka, epidermis denen üst tabakanın  aksine son derecede canlıdır. Dermiste meydana gelen bir hasar deride genellikle iz bırakır. Bu bilgiler dövme çıkarmada son derecede önemlidir.

Resim 1

Resim 1

Dövme Nasıl çıkarılır ?

Dövme çıkarma ya da silme konusunda çeşitli yöntemler vardır. En sık kullanılan yöntem lazerle dövme silmedir. İkinci sırada cerrahi olarak dövmenin ciltle birlikte çıkarılması gelir. Asitlerle, aşındırıcı kimyasallarla, kremlerle, bitki özleriyle yapılan uygulamaların başarısı tartışmalıdır. Sıcak ile deriyi yakmak ya da dondurmak da halk arasında yaygın yöntemlerdendir. Ancak unutulmamalıdır ki, lazer ve cerrahi dışında yapılan bilinçsiz uygulamalar ciltte harabiyete ve kontrolsüz yara iyileşmesine neden olur. Kontrolsüz iyileşen yaralar ise genellikle kötü iz bırakır.

Lazer İle Dövme Silme ?

Günümüzde en sık kullanılan yöntemdir. Çoğu dövmede cerrahinin yerini almıştır. Ancak lazerlerinde sınırları ve yapamayacakları vardır. Her lazer her dövmeye etki etmez. Dövmenin rengine göre, kullanılacak lazer farklı olmalıdır. Siyahı çıkarabilen bir lazer kırmızı ya da yeşil bir dövmeyi çıkaramayabilir. Siyah dövmelerde en sık kullanılan lazerler Q-switch lazerlerdir.  Lazer tedavisinde, dövmenin yerine, genişliğine,tapılış tarihine ve koyuluğuna göre birden çok seanslık tedavi gerekebilir. Farklı lazer tipleri ile uygulama gerekebilir. Genellikle tedaviler başarılı olur. Ancak tedaviye rağmen lazer ile bazı dövmeler tamamen çıkmayabilir. Dövmenin yerinde iz kalması mümkündür. Dermis tabakası lazerden zarar görmişse iz kalabilir. Tedavi süresi uzun olabilir.

Cerrahi olarak Dövme Silinmesi ?

Dövmeler cerrahi olarak ya tamamen çıkarılır, ya da “Dermabrazyon” denilen zımparalama işlemine tabi tutulur. Çok büyük dövmeleri cerrahi olarak kesip çıkarmak zordur. Çünkü oluşacak deri boşluğunu kapatmak için deri nakli gerekebilir. Cerrahi sonucu oluşacak izler önceden kestirilebilir. Bazı küçük dövmelerde, cerrahi lazere göre daha kısa sürede daha iyi sonuç verebilir.

Dövmeleri çıkarması, yaptırmasından daha zor ve maliyetlidir. Dövme silmede ana felsefe, dövmeyi mümkün olduğunca tamamen ve en az izle çıkarmaktır. Eğer bu mümkün değilse kalan dövmeyi ya da oluşak izi kişinin bulunduğu toplumun kabul göreceği bir şekle sokmaktır.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, kişilerin de tedaviler konusunda bilgisi arttı. Ancak, hekimler olarak, internetteki bilgi kirliliğinin, reklama kaçan yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerin, insanların kafasını karıştırdığını ve iyi kötü bir takım beklenti ve önyargı oluşturduğunu görüyoruz. Dövme silme konusunda, lazerlere karşı insanlarda, sihirli bir değnekmişçesine olumlu bir önyargının olduğunu görüyoruz. Aksine cerrahiye karşı olumsuz bir tavır hissediyoruz. Bu önyargılar doğru değildir.

Lazerler de, cerrahi de dövme silmede kullanılan çok başarılı yöntemlerdir. Dövme silme, zaman zaman değişik  yöntemlerin bir arada kullanılabildiği bir tadaviler bütünüdür. Bu konuda sizi en iyi aydınlatabilecek kişi yine bir hekimdir.

Unutulmamalıdır ki, Dövmenin “Ertesi Gün Hapı” Yoktur !

 

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir