Menu

El Dolgusu

Yüzle ilgili o kadar çok estetik işlem konuşuluyorken, ellerin geri planda kalması benim hep dikkatimi çeker. Halbuki ellerimiz de yüzümüz gibi saklayamadığımız, güneşten ve dış ortamdan benzer şekilde etkilenen ve cilt yapısı benzer olan  bölgelerimiz. Ellerindeki lekelenmelerden, damarların ya da tendonların belirginleşmesinden rahatsız olan o kadar çok kişi var ki.

Yaşlanmayla birlikte cilt yapımızda değişimler ve yıpranmalar olur. Cilt altı doku incelmesiyle birlikte cilt esnekliği de azalır. Yüzde olduğu gibi  ellerde de deri incelir. Bu incelmeyle birlikte damarlar, tendonlar daha belirgin hale gelir. Cilt üzerinde güneş lekelenmeleri olur. Eller daha yaşlı görünür.

El gençleştirmesi çeşitli tedavi seçeneklerini kapsar. El üzerindeki lekelere lazer uyugulanabilir. Cilt altı dokuya ve cilt sıkılaşmasına  yönelik mezoterapi ve PRP uygulamaları güzel sonuçlar vermektedir. Bu işlemlerle cilt altı doku kalınlığı dabir miktar artar.

Ele dolgu uygulanması. Bu işem mümkünse ameliyathane ortamında ve steril koşullar altında tıbben uygulama yetkisi olan biri tarafından yapılmalıdır.

Ele dolgu uygulanması. Bu işlem mümkünse ameliyathane ortamında ve steril koşullar altında tıbben uygulama yetkisi olan biri tarafından yapılmalıdır.

Ele hacim kazandırmak ve damar ve tendonların belirginliğini azaltmak için ele dolgu uygulaması başarılı sonuçlar verir. Genelde geçici dolgular uygulanır. Ellere yağ dolgusu da benim yapmayı sevdiğim ve sıkça uyguladığım bir işlemdir. Geçici dolgu uygulaması tıbben basit bir işlem olsa da yine steril koşullarda yapılmalıdır. Dolgu işlemi sonrasında sonuç hemen belli olur. Sentetik dolgunun tam oturması 7-10 günlük bir süre alır. Bu süre içinde elleri aşırı aktiviteden, güneşten ve elde bulaşık çamaşır yıkamak gibi ev işlerinden ya da tenis, kayak gibi ellerin yoğun olarak kullanıldığı sporlardan sakınmak gerekir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte dolgunun etkinlik süresi yaklaşık iki yıla kadar devam eder.

Ele yağ enjeksiyonu bir ameliyatı gerektirir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Fazla bir yağ hacmine gerek olmadığı için çoğu zaman sadece ilgili bölgelerin uyuşturulduğu (Hastanın bayıltılmadığı) lokal anestezi yeterli olmaktadır. Verilen yağların bir kısmı zaman içinde erir. Bu nedenle ellere, erime payı göz önünde tutularak gereğinden daha fazla yağ verilir. Yağ dolgusunda tam sonuç yaklaşık dördüncü ayda belli olur. Sonuç kalıcıdır. 

Geçici sentetik dolguların ve yağ dolgusunun hem güçlü hem zayıf yönleri vardır. 

Geçici dolguların: – Uygulanması basittir.
Anestezi gerektirmez.
Sonuç hemen (ya da bir hafta içinde )belli olur.
Kişi günlük yaşamına belli kısıtlamalar ve önerilerle hemen dönebilir.
- Etki süresi geçicidir. Belli aralıklarla tekrar edilmesi gerekir.

Yağ dolgusu:           – Uygulaması cerrahi bir işlem gerektirir.
– Hacim kısıtlaması yoktur.
– Verilen yağların hepsi tutmaz.
Belli bir kısmı erir.
Kişinin işlemden sonra iki hafta kadar ellerini koruması gerekir.
-
Tutan kısımlar ömür boyu kalıcıdır.
Kişinin kendi yağı kullanıldığı için yabancı cisim söz konusu değildir.
– Tam sonuç
yaklaşık dört ayda belli olur.