Menu

Estetik Sünnet Olur mu?

Sünnet, sanıldığı gibi sadece müslümalara ya da yahudilere ait bir gelenek değildir.  Bugün dünya üzerinde çoğu bölgede ve toplulukta erkek çocuklar sünnet edilmektedir. Avustralyada Aborjinler, Afrikada bazı yerel kabileler bu işlemi geleneksel olarak uygulamaktadır. Sünnetin bilinenleri kadar bilinmeyenleri de çoktur.

Penis başını doğumda “sünnet derisi” denilen ince cilltten bir kılıf kaplar. Penis başı bu kılıfın içinde saklı durur. Bu sünnet derisinde bulunan cilt altı salgı bezleri, yağlı nemli ve kaygan bir madde salgılar. Bu salgı maddesinin temizlenmesi gereklidir. Temizlenmediği durumlarda bu madde içeride birikerek yapışıklık ve enfeksiyon yapar. Sünnet bu olası enfeksiyon ve yapışıklığı engeller.

 

Sünnet

 

Sünnetin Yararları            

Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi [The American Academy of Pediatrics (AAP)] sünnetin yararlarını şöyle sınırlar:

 • Daha Kolay Temizlik ve Hijyen : sünnet penisin daha kolay yıkanmasını ve temizlenmesini sağlar
 • Daha Az İdrar Yolu Enfeksiyonu: Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu az görülür. Ancak sünnetsiz erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun görülme sıklığı daha fazladır. Erken ve ciddi idrar yolu enfeksiyonları böbrek yetmezliği yapabilir.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Riski Azalır: Sünnetli erkeklerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma oranı daha azdır. Ancak yinede, bu hastalaıklara karşı korunma unutulmamalıdır.
 • Penisle ilgili Sorunlar Daha Azdır: Sünnet derisi Fimozis denen darlığa, yapışıklığa yol açabilir ve penis başı enfeksiyon riskini arttırır.
 • Penis Kanseri Riski Azalır: Penis kanseri az görülür. Ancak sünnetli erkeklerde bu oran daha da azdır. Dahası cinsel partneri sünnetli bir erkek olan kadınlarda rahim boynu kanserine yakalanma riski daha azdır.

Estetik Sünnet Olur mu?

Sünnet binlerce yıldır yapılan bir uygulamadır. Bir cerrahi uygulamadır.  Ve estetik bir yönü mutlaka vardır. En sık görülen estetik kusurlar:

 • Sünnet derisinin fazla ya da eksik alınmış olması: Sünnet derisini eksik almak sünnetin faydalarını azalttığı gibi estetik ve sünnet yapılan toplumlarda alışılmış penis görünümünü bozar. Yeniden sünnet gerekebilir. Sünnet derisinin fazla alınması ise peniste ereksiyon sorununa ya da eğri ya da ağrılı ereksiyona yol açabilir. Cinsel birleşmede ağrı olabilir. Sünnet derisinin fazla alınması eksik alınmasına göre daha ciddi bir sorundur.
 • Kontrolsüz yara iyileşmesi: Sünnet derisini kesip bırakmak ve derinin kendi kendine kaynamasını beklemek kontrolsüz yara iyileşmesine yol açar. Yara geç iyileşebilir ya da yanlış kaynama olabilir. Kötü renklenme olabilir.
 • Yara Yerinde Enfeksiyon: Sünnet cerrahi bir işlemdir. Cerrahinin temek kurallarına koşulsuz uyulması gerekir. Aksi Halde ciddi enfeksiyonlar olabilir.
 • Sünnet sonrası Ciddi enfeksiyon ve iltihaplanma

  Sünnet Sonrası ciddi enfeksiyon

 

 • Yara yerinde koyu renklenme: Erkekte ve kadında genital bölge derisi koyu renk almaya yatkındır. Uygun  olmayan koşullarda ya da uygunsuz yapılan sünnetlerde ciltte koyulaşma riski daha fazladır.
 • Penis Başının Kesilmesi ya da ölümü : Çok nadir de olsa dikkatsiz ve özensiz yapılan sünnetlerde kazara penis başının kesildiği de olur. Çok ciddi bir durumdur. Acil ameliyat gerekebilir. Yine nadir de olsa kan dolaşımının bozulmasına bağlı penis başında kayıp olabilir.
 • Sünnet sonrası Penis başı ölümü

  Sünnet Sonrası Penis Başı ölümü

 • Kontrolsüz kanama: Penis yapısı itibariyle çok kanlanan bir organdır. Kanama sorunu olan ve akdeniz anemisi ya da kan hastalığı olanlarda sünnet yapılması ciddi kan kayıplarına neden olabilir.
 • Peygamber Sünnetli Çocuklar (Hipospadias):   Halk arasında Peygamber Sünneti denilen tıp dilinde Hipospadias olarak adlandırılan gelişim bozukluğu, işeme deliğinin penis ucuna değil de penisin alt tarafında bir yere açılmasıyla kendini belli eden bir durumdur. Bu deliği penis ucuna almak için ameliyat gerekir. Deliği kapatmak için genellikle sünnet derisi kullanılar. Eğer böyle bir bozukluğu olan çocuk sünnet edilirse, ileride yapılacak düzeltme ameliyatı için yedek deri olmayacaktır.

Usulüne uygun yapılan sünnetlerin sonucu genellikle estetik olur. Ancak günümüzde moda terim olan “Estetik “ kelimesini sünnetin önüne ekleyerek farklı algı ve pazar yaratmak doğru değildir.