Menu

Göz Çevresi Estetiği

Yüz güzelliğinin sembolü ve ruhun pencereleri olarak nitelendirilen gözler ve bakışlar tarih boyu hep çok özel övgülere ve anlamlara layık görüldü. Gözlerimizle birlikte göz kapaklarımız ruhumuzun birer aynası gibi. Yorgun ya da üzgün  olduğumuz bir andaki bakışımız ile mutlu olduğumuzdaki bakışımız şüphesiz farklı. Göz kapaklarının hareketleri ve konumları, gevşeklik ve sıkılıkları, şişlikleri gün içinde ve ruh halimize göre değişebiliyor. Çok hassas yapılar olmalarından dolayı küçük değişimler kendini hemen belli edebiliyor. Küçük bir göz makyajı yüzde harikalar yaratabilirken, küçük de olsalar gözaltı torbaları insanı üzgün, uykusuz, mutsuz gösterebiliyor.  Göz çevresi estetiği için, medikal ve cerrahi birçok seçenek var, ve her tedavinin yeri ve değeri farklı. Uygun tedavinin belirlenmesi için uzman bir hekimle görüşmek ilk ve en önemli adım.

Göz Çevresi Estetiği

Göz Kapağı estetiği – Blefaroplasti

Gözler genellikle duygularla ilişkilendirilir ancak duyguları asıl veren göz kapakları, kaşlar ve kirpikler gibi göz çevresi doku ve organlardır. Mimik kasları, göz etrafındaki yağlar, kirpikler, kaşlar ve elmacık kemiği üzerindeki yapılar duygularımızı ifade etmemizde etkin rol oynar. Yaş, güneş ışınları ve kalıtımsal nedenler göz etrafında kırışıklıklara, derin çizgilenmelere, torbalanmalara yol açabilir. Cilt yaşlanması ile birlikte gelen istenmeyen değişimler bizleri olduğumuzdan daha yaşlı ya da sürekli mutsuz ve yorgun gösterebilir. Görünümümüzdeki bu olumsuzluk ruh halimizi de olumsuz etkileyebilir. Sarkan ya da gevşeyen göz kapaklarına yapılacak bir operasyon, göz etrafında daha genç bir görünüm kazandırır. Göz kapaklarına yapılacak müdahale sadece üst ya da alt göz kapaklarına olabileceği gibi, tüm kapakları da kapsayabilir.

Operasyon Teknikleri

Göz kapağı estetiğini genellikle lokal anestezi ile yapmayı tercih ediyorum. Lokal anestezide sadece kapakların uyuşturulması yeterli oluyor.Hasta ağrı acı duymuyor. Ancak eğer hastada operasyon korkusu varsa ya da lokal anestezi istemiyorsa sakinleştirme ya da genel anesteziyi tercih ediyorum. Üst göz kapaklarındaki sarkma ve gevşeme için göz kapağı kıvrımına denk gelecek şekilde kesi yapıyorum. Cilt sarkması varsa, ameliyat öncesi yaptığım ölçümlere göre sarkma ve fazlalıkları çıkarıyorum. Kesi iyileştikten sonra yara izi belli belirsiz şekilde göz kapağı kıvrımında yer alıyor. Üst göz kapakları alt göz kapaklarına göre daha hızlı iyileşiyor. Genellikle bir hafta gibi bir süre içinde hasta normal yaşantısına dönebiliyor.

Alt göz kapaklarını daha farklı bir şekilde değerlendiriyorum. Çünkü alt göz kapakları yerçekimine karşı çalışan hayli karmaşık bir anatomiye sahip. Operasyon öncesi mutlaka iyi bir planlama ve değerlendirme yapıyorum. Hastaya operasyon planından ve bilmesi gereken detaylardan söz ediyorum. Göz kapaklarının sıkılığı, torbalanmalar, kırışıklıklar, göz kapağı yanak geçişindeki oluklanmalar ( göz yaşı oluğu)  operasyon yöntemini belirleyen ana unsurlar oluyor. Alt göz kapaklarıyla birlikte bazı hastalarıma orta yüz germe ya da yağ transferleri yaptığım da oluyor. Genellikle on gün gibi bir süre içerisinde hastalar normal yaşamlarına geri dönebiliyor.

Bu operasyonlardan sonra şişme ve morarma olabiliyor ancak bunlar kısa zamanda geçiyor. Ağrı operasyon sonrası genellikle ya olmuyor ya çok az oluyor.

Göz kapağı operasyonları genelde yatış gerektirmeyen operasyonlardır. Aynı gün taburcu olabilirsiniz. Eğer operasyon konusunda heyecan ve korkularınız varsa sakinleştirici ilaç kulllanılabilir. Bu durumda ilacın geçmesi için bir müddet gözlem altında kalmanız gerekir.

Bu operasyonlar güvenli operasyonlardır. Operasyonu yapan kişi bu konuda deneyimli ise istenmeyen durumlar ve komplikasyonlar oldukça nadirdir.

Operasyon sonrası nelerle karşılaşacağım ?

Operasyondan sonraki birkaç gün göz çevresinde şişme ve morarma, göz kuruluğu olması normaldir. Ancak bu durum hızlıca düzelir. Görüşte bulanıklık nadir de olsa ilk zamanlar görülebilir.

Dikişler genellikle 4.-5. günde alınır. Dikişlerin alınmasından sonra aksi bir durum yoksa kapatıcı makyaj yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 -14 gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Yeni görüntünüz yaklaşık üç hafta içinde oturacaktır. Dikişlerin kızarıklıkları genellikle 4-5 ay içinde solar.

Alt göz kapağı operasyonlarından sonra kırışıklıklarda belirgin azalma olur. Ancak derin kırışıklıklar ve göz çevresindeki yaygın kırışıklıklar cerrahi operasyondan tek başına fayda bulmaz. Bu kırışıklıklar için lazer gençleştirme, mezoterapi, PRP gibi ek yöntemlere gerek olabilir.

 

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir