Menu

Jinekomasti Erkekte Meme Büyümesi

ERKEKTE MEME BÜYÜMESİ

jinekomasti

Erkek memesinin büyüyerek, kadın memesine benzer bir görünüm alması tıp dilinde, Jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti’nin, genellikle kilolularda görülebilen ve meme bölgesinde “Yağlanma Artışı” olarak nitelendirilebilecek Lipomasti ( Meme Yağlanması, Yalancı Jinekomasti) durumlarından ayırt edilmesi gerekir. Gerçek Jinekomasti, her erkekte az çok bulunan süt bezlerinin ve meme dokusunun gerçekten büyümesiyle oluşur. Sağlıklı büyüyen çocuklarda ve ergenlik döneminde görülebilen Jinekomasti ” Fizyolojik “ olarak adlandırılır. Fizyolojik Jinekomasti bir hastalık durumu değildir ve zaman içinde kendiliğinden geçecektir. Jinekomasti’nin sebebi çok büyük oranda bulunamamaktadır. Belli bazı tansiyon ve kalp ilaçlarının ve diğer bazı ilaçların jinekomastiye yol açtığı iyi bilinmektedir. Jinekomasti olgularında iyi bir vücut muayenesi ve hastalık sorgulaması tedavinin ilk basamağı olmalıdır.

Günümüzde jinekomastiyi daha sık görmeye başladığımızı sanıyorum. Jinekomastisi olan kişilerde genelde kan ve hormon tahlilleri normal geliyor. Ben bu duruma değişen beslenme düzenimizin yol açtığını düşünüyorum. Bana muayene için gelen kişileri sorguladığımda, genelde ayak üstü hızlı yemek yediklerini ve hazır gıdaları çokça tükettiklerini işitiyorum. Hormonlu hayvanlar, hormonlu bitkiler, hormonlu gıdalar, derken çok yoğun bir hormon baskısı altındayız. Yediğimiz yiyeceklerdeki bu hormanların tamamen masum olduğunu söylemek biraz zor. Jinekomastinin son zamanlarda artmasında ben bu hormon yükünün de rolü olduğunu düşünüyorum.

Jinekomastide ana doku süt bezleridir. Normalde erkek ve kız çocuklarında doğal olarak bulunan meme tomurcukları, kız çocuklarında ergenlikle birlikte gelişerek meme dokusunu oluşturur. Erkeklerde ise hücreler kadınlık hormonlarına kapalı olduğu için meme bezleri gelişmez ve tomurcuk halinde kalır. Ancak erkeklerde de bu meme tomurcukları, dış bir uyarı ile ya da hormaonal bir şekilde uyarılırsa aynı kızlardaki gibi büyümeye başlar. Bizim jinekomasti ameliyatlarındaki asıl hedef dokumuz bu meme bezleridir. Bu bezler alınmadığı ve hormonal uyarı devam ettiği sürece, memeler büyümeye devam edecektir. Sonuçta bazı erkeklerin memesi sütyen içine girecek kadar büyük olabilir.

 

JİNEKOMASTİ TİPLERİ VE İLERLEME AŞAMALARI

gynecomastia-types

 

Yetişkin çoğu hastamın memelerini küçültmek için spor salonlarında çokça zaman geçirdiğine şahit oluyorum. Spor ve diyet memelerdeki yağ yüküne azaltsa da, gelişmiş meme bezleri üzerinde etki göstermez.

BEN OPERASYONLARI NASIL YAPIYORUM ?

Memeler büyüdükçe yapılan operasyonun şekli değişir ve ameliyat sonucu kozmetik başarı düşer. Çünkü memelerle birlikte meme cildi de genişler ve fazlalaşır. Erkekte fazla meme cildi kesip çıkarılırken oluşan izleri saklamak mümkün değildir. O yüzden bir kişiye erken dönemde jinekomasti tanısı konmuşsa o kişinin olabildiğince erken ameliyat olması daha iyidir.

Ben erken ve orta aşamadaki jinekomasti operasyonlarını liposuction ve cerrahiyi harmanlayarak yapıyorum.  Genellikle meme başını kesmeden liposuction kanüllerinin girebileceği iki delikten yağlı dokuyu alıyorum. Aynı delikler yolu ile meme dokularını özel bir yöntemle alıyorum. Bu sayede patolojik incelemeye yollamak üzere elimizde doku oluyor. Operasyon sonrasında iz meme başının hemen alt çizgisinde belli belirsiz bir şekilde kalıyor. Ameliyat sonrasında hastalar iki hafta kadar özel bir korse giyiyorlar. Genellikle üç dört gün içinde hastaların iş başı yaptıklarını ya da sosyal çevrelerine döndüklerini gözlemliyorum. Hastaların ertesi gün duş almalarına izin veriyorum.

Daha büyük memelerde daha özel yöntemler kullanmak gerekiyor. Fazla meme cildini küçültmek için mutlaka cilt çıkarmamız gerek hastalarda çıkarma işlemini, izler meme başının çevresine kalacak şekilde yapıyorum. Bazı hastalarda meme başının çapı da çok geniş olabiliyor. Aynı seansta meme başının çapını da küçültebiliyorum. Doğal olarak ilerlemiş olgularda iyileşme süresi daha uzun oluyor.

Jinekomasti operasyonları yaparken benim çokça keyif aldığım operasyonlardan bir tanesi.