Menu

Karın Germe Abdominoplasti

Karın germe ameliyatı zayıf karın kasları, kilo alımı ya da gebelik gibi nedenlerle sarkmış ya da deforme olmuş karın duvarını daha iyi hale getirmek için yapılan operasyonlardır. Kilo alımı ile birlikte karın cildindeki esneklik kaybolur. Karın cildinde çatlaklar oluşabilir. Ciltte çatlaklar varsa ve kaslar gevşemiş ve sarkmış ise diyet ve egzersiz her zaman çözüm olmayabilir.

Karın germe ameliyatlarında karın duvarı kasları sıkılaştırılır. Fazla yağ ve sarkan cilt çıkarılır. Vücut kontürü daha iyi bir hal alır. Bu ameliyatlardaki amaç daha dar,  daha sıkı, daha düz bir karın elde etmektir. Gerçekçi beklentiler ameliyat sonrası memnuniyet için yakından ilgilidir. Karın germe ameliyatı bir “Kilo Verme” ameliyatı değildir.

Yaş, kilo, sigara kullanımı ve genel beden sağlığı operasyon kararı almada önem arz eden unsurlardır.

Cerrahi Öncesi

Ameliyat öncesi hastalarımla detaylı konuşuyorum. Genel sağlıklarını ve karın durumlarını değerlendiriyorum. Bu operasyon için en iyi adaylar herhangi bir sağlık sorunu olmayan sadece fazla yağ ve sarkık cildin uzaklaştırılmasını isteyen kişilerdir. Sadece kilolarından şikayetçi olan kişileri, ameliyat konusunda bilgilendiriyorum ve bu kişilere öncelikle kilo vermelerini öneriyorum. Kilo vermeleri halen devam eden hastalarıma kilo vermeleri durunca tekrar bir değerlendirme yapıyorum.

Gebelik planlayan hastalarımı, operasyon şekli ve eğer operasyon yapılırsa gebelikle ilgili gelecekte neler yaşanabileceği konusunda aydınlatıyorum.

Ameliyat Yöntemleri

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. “Tam Karın Germe” ve “ Mini Karın Germe” olarak iki başlık altında yapılır. Tam karın germede karın cilti kaburga altlarına kadar karın duvarından ayrılarak gerilir. Bu esnada göbek deliği de yeniden oluşturulur. Mini karın germede karın cildi karın duvarından bütünüyle ayrılmaz sadece göbek altı sarkan cilt çıkarılır ve gerilir. Göbek deliğine dokunulmaz.

 

tam karın germe

 

Ben iki operasyon çeşitini de yapıyorum. Hastalarımın beklentilerine ve isteklerine göre ya tam karın germe ya mini karın germe planlıyorum. Her iki ameliyatta da sonucun daha iyi olması ve vücut kontürlerinin daha belirgin hale gelmesi için Liposuction ile fazla yağları alıyorum.

Eğer hastanın karın kaslarında bir gevşeklik ve sarkma varsa karın kaslarını onarıyorum ve sıkılaştırıyorum. Böylece karın duvarı daha düz bir hale geliyor.

Eğer kanama çok fazla değilse ve tam karın germe yapmamışsak dren koymayı tercih etmiyorum. Dren dediğimiz medikal mazlemeler, cerrahi alanda ve içeride biriken doku sıvısını ve sızan kanı dışarı tahliye eden vakumlu haznelerdir.

İyileşme döneminde ne beklemeliyim?

Karın germe ameliyatının iyileşme süresi diğer estetik operasyonlara göre biraz daha uzundur. Mini karın germe daha çabuk iyileşir. Operasyon sonrası erken dönemde şişlikler morluklar, ağrı normaldir. Karın kaslarını onararak “iç korse” dediğimiz sıkılaştırma operasyonunu yapmışsak hasta iki üç hafta karın içi basıncı arttıracak işlerden ve hareketlerden sakınmalıdır. Korseler bu konuda hastalarınnın en yakın yardımcısıdır ve dikişleri korur.
Ben ameliyatlarda genellikle su geçirmeyen özel bir pansuman malzemesi kullanıyorum. Bu sayede ameliyat sonrası hasta rahatlıkla yıkanabiliyor. Eğer mini karın germe yapmışsak yaklaşık bir hafta içinde hastalar genellikle normal aktivitelerine dönebiliyor. Tam karın germede doğal olarak bu süre daha da uzayabiliyor.

 

İç korse -Rektus diyastazı düzeltilmesi

Karın kaslarının sıkılaştırılması (iç korse işlemi)

 

 

Ameliyat sonrası kalacak izin iç çamaşırı içinde kalmasına özen gösteriyorum. Bu sayede hastalar daha mutlu oluyor.

Yoğun sigara içen, fazla yağlanması olan kişiler operasyon için iyi aday değillerdir. Çünkü sigara ve yağlanma, zaten çoğu yere göre zayıf bir kan dolaşımı olan karın cildinin kanlanmasını oldukça azaltır. Bu hastalarda operasyon sonrası yara açılması ya da yaraların geç iyileşmeşmes i görülebilir.

Ameliyat sonrası izlerin tam solması genellikle 6-12 ay içinde olur. Ameliyat sonrası spor ve diyete devam eden kişilerde sonuçlar çok daha iyi olur.