Menu

Lazer Dövme Silme

Dövme yaptıranların sayısının günden güne artması beraberinde dövmesini istemeyenlerin sayısını da arttırmakta. İnsanların bir dönem büyük hevesle yaptırdıkları dövmeler bir süre sonra, değişen zamana ya da ortama göre istenmeyen olabiliyor. İstenmeyenler listesinin başında ise isim yazılı dövmeler geliyor. Ve insanlar dövmelerinden kurtulmanın çaresini arıyorlar.

Dövme Sildirme tabiri sihirli ve güçlü bir tabir. İnsanların zihninde dövmenin sanki bir silgiyle tamamen silineceği fikri uyanıyor. İnternet ortamı ve reklamlar da bu fikri açıkçası destekliyor.
Ancak dövme silmek / çıkarmak sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü dövmeyi oluşturan mürekkebin olduğu tabaka cildin yaşayan ve devamlılığını sağlayan tabakası. Bu tabaka hasar gördüğünde ciltte kalıcı hasar kalması kaçınılmaz.
Dövmeyi çıkarmak için çok çeşitli yollar denenmiş. Çeşitli cilt aşındırıcıları, kimyasallar, sıcak, soğuk, cerrahi, lazer vb. ancak bunlardan günümüzde en sık başvurulan yöntemler cerrahi ve lazer.
Cerrahi ile dövmeler kesin ve kalıcı olarak çıkarılabiliyor. Ancak dövmenin yerleşimine ve boyutuna göre geride az ya da çok iz kalabiliyor. Lazerde ise dövmeyi oluşturan boyalar hedefleniyor. Normalde cilde hapsolmuş büyük parçalar halinde duran dövme mürekkebi, lazer enerjisi ile daha küçük ve suda çözünebilir hale geliyor. Ve bu yolla vücuda emilip atılması amaçlanıyor. Ancak bu yöntem için lazeri birkaç kere tekrarlamak gerekiyor.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir