Menu

Liposuction

Eski dönem batı resim ve heykellerinde ve Osmanlı Dönemi anlatımlarında genellikle balık etli ya da kilolu kadınlara rastlarız. Günümüzdeki anlayıştan farklı olan o dönemlerde kilo,  sağlığın, güzelliğin ve zenginliğin bir sembolü iken, artık “ İstenmeyenler” listesinin başlarında yer almakta. Ve ilk hedefte karın, bel ve basenlerdeki yağlardan kurtulmak var. Liposuction ( Yağ Emme , Yağ aldırma ) ise halihazırda ilk akla gelen yöntem. Ancak yaygın kanının aksine Liposuction bir zayıflama yöntemi değil. Bu yöntemin asıl başarısı bölgesel fazlalıklar ve vücut şekillendirme üzerinde. Teknolojik gelişmelerle birlikte Lazer ve Ultrason ile birlikte kullanılabilen liposuction, doğru uygulandığında hastayı son derece memnun ediyor. Her estetik ameliyatta olduğu gibi liposuction öncesi iyi bir muayene ve değerlendirme, tedavide en önemli adım.

Art Titan's Danae

 

LIPOSUCTION (YAĞ EMME, YAĞ ALDIRMA)

Liposuction en sık yaptığımız operasyonlardan. Bilinen yönleri kadar bilinmeyen yönleri de hayli fazla. Gelin en merak edilen yönleri ile bu ameliyatı inceleyelim.

 

Liposuction zayıflatmaz ?

Liposuction sanılanın aksine gerçekten bir zayıflama yöntemi değildir. Bu operasyonun asıl başarısı, diyete ve spora dirençli cilt altı yağ dokuları üzerindedir. Kalçalar, bel çevresi (simit bölgesi) uyluklar,karın ön duvarı, diz içleri, bilekler ve boyun spora ve diyete dirençli bölgelerdir. Bu bölgeler aslında bedenimizdeki ana depolama alanlarıdır. Bedenimiz aldığı fazla kalorileri yağa çevirerek bu bölgelerde depolar. Bizim yaptığımız bu depolardaki depo hücrelerini almaktır aslında.

 

Belli bölgelerden yağ alınca başka yerlerde depolanma olur mu?

Ameliyattan sonra en sık karşılaştığımız sorun kişilerin ameliyat sonrası kazandıkları görünümü koruyamamaları. Spor ve diyet yapmak gerçekten dünyanın en zor işidir. Bunları aslında yaşamımızın bir parçası haline getirmek gerekiyor. Sadece kilo vermek için değil sağlıklı kalmak için.

Ameliyat sonrasında fazla kalorili beslenmeye devam eden kişilerde vücut kalorileri yine yağa çevirip depolamak ister. Depo hücreleri alındığı için vücut eskisi kadar yağ depolayamaz. Ancak depoların yeri değişebilir ya da bağ dokusu hücrelerinden yeni yağ dokusu hücreleri oluşabilir.

O yüzden hastalarımızdan ameliyat sonrası kazandıkları formu korumalarını isteriz.

 

Ameliyat  Hakkında 

Liposuction, yağ alma, yağ çektirme, yağ emme gibi adlarla da anılır. Latince isminin en doğru çevirisi yağ emme’dir. Operasyonda özel kanüller yardımı ile küçük deliklerden girilerek fazla yağ dokusu vakum yardımı ile emilir.

Bize fazlalık gözüken yağ dokuları aslında vücudumuzun depolarıdır. Bu depolarda sadece yağ değil, aynı zamanda mineral, vitamin, protein ve vucudumuza fazlasıyla(!) gerekli diğer maddeler de vardır. Dolayısıyla yağlar alınırken bu gerekli maddeler de alınır. Liposuction’la alınan yağ miktarının kullanılan tekniğe göre belli bir sınırı vardır. Bu nedenle bu işlem bir zayıflama yöntemi değildir.

Hangi Bölgelere Liposuction Yapılır ?

Vücutta yağ dokusu olan her bölgeye teorik olarak liposuction yapılabilinir. Ancak pratik uygulamada böyle yapılmaz. En sık liposuction yapılan alanlar, karın ön duvarı, bel çevresi, uyluk içleri, diz içleri, basenler, kollar ve gıdı bölgesidir. Liposuction’ın başarısı her bölgede farklıdır. Çünkü yağlanma fazlalaığı olan bölgelerde sadece yağları almak yetmez. Yağları aldıktan sonra gevşeyen cildin ne kadar toparlayacağı ve sıkılaşacağı da çok önemlidir. Bu durumda cilt kalitesi ve esnekliği çok önemli bir etkendir. Cildi gevşek ve sarkık olanlarda bir miktar cilt çıkarmak da gerekebilir. Ameliyat öncesinde, yağlar alındıktan sonra cildin toparlayıp toparlamayacağının öngörülmesi çok önemlidir.

ensıklipo1

Ameliyat Nasıl Yapılır ?

Bu ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Genel anestezide insanlar tam narkoz altında uyurlar. Lokal Anestezi denilen ve sadece ameliyat edilecek alanın uyuşturulduğu yöntemle de liposuction yapılabilinse de alınacak yağ miktarı daha az olur.

Ben liposuctionun tüm vucutta aynı oranda başarılı olduğunu düşünmüyorum. Liposuction’ın başarısını en fazla etkileyen etkenlerden biri cilt sıkılığı. Cildin kalın ve sıkı olmadığı alanlarda bence liposuction kararı düşünülerek verilmeli ve işlem çok dikkatli yapılmalı. Bacaklarda ve uyluklarda, yağ dokularının yapısı gereği daha dikkatli bir işlem uygulamak gerekiyor.

Ameliyattan sonra hastalarıma yaklaşık üç hafta kadar korse giymelerini söylüyorum. Korse liposuction yapılan alandaki ödemi azaltıyor ve cildin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca korsenin, ameliyat sahasını hareketlerden koruyarak ve sabit tutarak iyi bir ağrı kesici olduğunu da gözlemliyorum.

ensıklipo2Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Yapılan işlemin miktarına ve tekniğin çeşidine göre iyileşme ve sosyal hayata dönme süresi değişir. Genellikle hastalar bir hafta içinde sosyal ortamlarına geri dönebiliyorlar. Ben hastalarımın ertesi gün yıkanmalarına izin veriyorum. Morluklar ve şişlikler için özel krem ve ilaçlar öneriyorum. Ameliyat sonrasında oluşan ödemin tam olarak atılması dört ya da beş ayı bulabiliyor. Genellikle tam sonuç bir yıl gibi bir sürede oturuyor.

Ameliyat sonrasında hastalarıma lenf drenaj ya da vakum masaj yapan aletlerden yardım almalarını öğütlüyorum. Böylelikle ödem daha hızlı atılıyor ve cilt daha iyi toparlıyor.